Committee

Chairs

Georg Gartner, Haosheng Huang

Program Committee

(more to come)

Tinghua Ai, Wuhan University, CN
Gennady Andrienko, Fraunhofer, DE
Masatoshi Arikawa, The University of Tokyo, JP
Thierry Badard, Laval University, CA
Anahid Basiri, University College London, UK
Dirk Burghardt, TU Dresden, DE
William Cartwright, RMIT University, AU
Christophe Claramunt, Naval Academy Research Institute, FR
Keith Clarke, UC Santa Barbara, US
Sagi Dalyot, Technion, IL
David Forrest, University of Glasgow, UK
Peter Froehlich, Austrian Institute of Technology, AT
Ioannis Giannopoulos, Vienna University of Technology, AT
Gyözö Gidófalvi, KTH Royal Institute of Technology, SE
Michael F Goodchild, UC Santa Barbara, US
Michael Gould, ESRI, USA
Amy Griffin, RMIT University, AU
Bin Jiang, University of Gävle, SE
Markus Jobst, Vienna University of Technology, AT
Farid Karimipour, University of Tehran, IR
Carsten Keßler, Aalborg University Copenhagen, DK
Christian Kray, University of Münster, DE
Jukka Krisp, University Augsburg, DE
Ki-Joune Li, Pusan National University, KR
Rui Li, State University of New York at Albany, US
Chun Liu, Tongji University, CN
Alan Maceachren, Penn State University, US
Rainer Malaka, University of Bremen, DE
Xiaolin Meng, University of Nottingham, UK
Peter Mooney, National University of Ireland Maynooth, IE
Hans Neuner, Vienna University of Technology, AT
Ross Purves, University of Zurich, CH
Martin Raubal, ETH Zurich, CH
Karl Rehrl, Salzburg Research, AT
Guenther Retscher, Vienna University of Technology, AT
Kai-Florian Richter, Umea University, SE
Robert Roth, University of Wisconsin-Madison, US
Dimitris Sacharidis, Vienna University of Technology, AT
Christoph Schlieder, University of Bamberg, DE
Volker Schwieger, University Stuttgart, DE
Johannes Schöning, University of Bremen, DE
Jie Shen, Nanjing Normal University, CN
Takeshi Shirabe, KTH Royal Institute of Technology, SE
Josef Strobl, University of Salzburg, AT
Kazutoshi Sumiya, Kwansei Gakuin University, JP
Sabine Timpf, University of Augsburg, DE
Martin Tomko, The University of Melbourne, AU
Nico Van de Weghe, Ghent University, BE
Monica Wachowicz, University of New Brunswick, CA
Robert Weibel, University of Zurich, CH
Stephan Winter, The University of Melbourne, AU
Alexander Zipf, University of Heidelberg, DE
Sisi Zlatanova, UNSW, AU
Corné van Elzakker, University of Twente, NL

Local Organizing Committee

Violet Derman
Francisco Porras Bernárdez
Manuela Schmidt
Wangshu Wang